Nejlepší čeští veslaři historie

Závody na veslařských lodích byly oblíbené už ve starém Egyptě a Řecku. Kolébkou moderního veslování je Anglie a do českých zemí se dostalo z Hamburku v polovině 19. století.

Roku 1909 bylo propagováno těmito slovy: „Sport veslařský jest bez odporu čistý a nezištný, tělo i duši sílicí a proto se nejlépe hodí k tomu, aby přispíval svým podílem k práci národní, vychovávaje tělesně zdravé a duševně energické pokolení.

Velký podíl na rozvoji našeho veslařství měli Miroslav Tyrš a Josef Rössler-Ořovský, který založil nejstarší český závod (Jarní skulérský). Dodnes je součástí prestižních Primátorek.

První české úspěchy již v 19. století

Prvním mezinárodním úspěchem byl bronz z mistrovství Evropy z roku 1895, o který se zasloužil veslař Gustav Langhans. Zlatou éru českého veslařství po 2. světové válce ověnčili olympionici Karel Mejta, Jiří Havlis, Jan Jindra, Stanislav Lusk, Miroslav Koranda, Václav Kozák a Pavel Schmidt.

K dalším osobnostem tohoto období patří medailisté z vrcholných soutěží bratři Oldřich a Pavel Svojanovští, Otakar Mareček, Karel Neffe, Jaroslav Hellebrand, Zdeněk Pecka či Václav Vochoska.

I současné české veslování má dobrý zvuk ve světě. Přispěli k tomu Václav Chalupa, Tomáš Kacovský, Michal Vabroušek, David Jirka, Jakub Hanák, Tomáš Karas a David Kopřiva.

Dnes táhnou Synek a Knapková

Zhruba před 10 lety se zrodili vynikající skifaři Ondřej Synek a Mirka Knapková, kteří dnes vlastní tituly z mistrovství světa, Evropy i olympiád. Oba vybojovali medaile také na letošním mistrovství světa ve Francii (Ondřej zlatou, Mirka stříbrnou), čímž se kvalifikovali na Letní olympijské hry 2016 v Brazílii, městě Rio de Janeiro.


Publikováno: 29. 10. 2015