Na veslovacím trenažéru naberete fyzickou kondici

Veslování na trenažéru je ideální pro zvyšování fyzické kondice. Základem je pravidelné cvičení a zvládnutí veslařského pohybu.

Základem cvičení na veslařském trenažéru je zvládnutí specifického pohybu. Připomeňme si, jak se na trenažéru veslování cvičí.

  1. Celý záběr zahajují nohy, poté následuje trup a končí paže.
  2. Začínáme v sedě se skrčenými nohami, tělo je mírně pokrčené dopředu, paže natažené
  3. První záběr patří nohám, maximální silou se opřeme do opěrek, záda se v tomto momentu narovnají
  4. V polovině pohybu nohou zapojíme trup a začneme se zaklánět vzad, záda zůstávají stále rovná, paže natažené
  5. Teprvé poté se zapojí paže, trup pokračuje do mírného záklonu, paže přitáhnou madla až ke spodní části hrudníku
  6. Návrat slouží k odpočinku, měl by být delší, pomalejší a plynulejší než záběr. Nejdříve se vrací paže, poté pokračují záda a souběžně a nakonec nohy. Tedy opačný postup, než při záběru
  7. Tímto se vrátíte do výchozí polohy a pokračujete bodem 3

Cvičení na veslovacím trenažéru zpevňuje svalový korzet (ochablé břišní a zádové svaly bývají častou příčinou bolesti zad) a většinu svalových partií od paží až po hýždě a nohy. Jedná se o komplexní trenažér, na kterém navíc efektivně zlepšíte fyzickou kondici.

Pro běžný kondiční trénink je dobré veslovat v nižších tepových frekvencích, obvykle kolem 70% maximální tepové frekvence. Maximum orientačně zjistíte odpočtem svého věku od čísla 220 (pro autora je to 220 - 36, tedy 184 tepů za minut, 70% je pak asi 129 tepů za minutu). K měření tepové frekvence je vhodné mít sporttester, nebo si pořídit dražší trenažér se snímači tepu v rukojetích.

Jak často trénovat na veslovacím trenažéru?

Pro zvýšení fyzické kondice doporučujeme trénovat minimálně 3x týdně po dobu aspoň 20 minut. Dobré je po cvičení přidat i protahovací cviky a uvolnit tělo. Před samotným cvičením na trenažéru se není třeba protahovat, stačí začít cvičit s menší intenzitou a svaly tak zahřát.

Pokud si zvyknete na (skoro) každodenní veslování na trenažéru, stane se vaším velmi dobrým pomocníkem v boji za lepší fyzickou kondici.


Publikováno: 26. 5. 2016